احسن الحدیث

احسن الحدیث

«الله نزّل "أحسن الحدیث " کتاباً متشبها....»(زمر/23)

خدا زیباترین سخن را [به صورت] کتابى متشابه متضمن وعد و وعید نازل کرده است آنان که از پروردگارشان مى‏هراسند پوست بدنشان از آن به لرزه مى‏افتد سپس پوستشان و دلشان به یاد خدا نرم مى‏گردد این است هدایت‏خدا هر که را بخواهد به آن راه نماید و هر که را خدا گمراه کند او را راهبرى نیست (زمر/23)

 حــديـث عـشـق

هر اندازه که دلتان مى‌خواهد بیاموزید اما (بدانید که) تا به علم عمل نکنید خداوند هرگز از آن (علم) به شما سودى نمى‌رساند، زیرا علما به عمل کردن اهتمام مى‌ورزند و نادانان به روایت کردن.

"امام صادق"

"آرشیو حدیث عشق"

 

تــدبــر در قــرآن

آیه قرآن

تلنگـریــ از جنس قرآنـــ

احسن الحدیث

«هُوَ الَّذِي أَنزَلَ السَّكِينَةَ فِي قُلُوبِ الْمُؤْمِنِينَ»

«اوست که آرامش را در دل های مؤمنان نازل کرد»

فتح/4

"آرشیو تلنگرها"

 حضرت بارانـــ

اوقــات شــرعــي 

اوقات شرعی


رسول خدا(ص) وقتى از حدیبیه برمى‏گشت و به طرف مدینه مى‏آمد، مردى از اصحابش گفت: به خدا ما فتحى نکردیم، براى اینکه مانع ما از زیارت خانه شدند، تنها نتیجه کار ما این شد کهرسول خدا(ص) در حدیبیه معطل شود، و دو نفر از مسلمانان اهل مکه را به آنان پس دهد.
این سخن به گوش رسول خدا(ص) رسید که بعضى از مردم چنین مى‏گویند. فرمود: بسیار بد حرفى زدند، زیرا این بزرگترین فتح براى ما بود، که مشرکین با آن همه ناراحتى که از شما دیدند، و خداوند چند نوبت شما را بر آنان ظفر داد، و شما که در کنار شهر ایشان بودید سالم و با غنیمت و ماجور برگرداند، و بدون خونریزى از بلاد ایشان دور شدید، و خود آنان تقاضاى صلح نموده براى آمدن به نزد شما از خود رغبت نشان دادند، پس این بزرگترین فتح بود.
مگر روز احد فراموشتان شده که به منظور فرار از دشمن به بالاى بلندى‏ها مى‏گریختید، و صداى من تنها به آخرین نفر شما مى‏رسید؟ آیا از یادتان رفته جنگ احزاب را که از بالاى مدینه و پایین آن بر شما تاختند و چشم‏هایتان از شدت ترس از کاسه بیرون مى‏زد، و دلها تا گلوگاهها رسیده، درباره خداى تعالى پندارهایى مى‏پنداشتید؟
مسلمانان گفتند: خدا و رسولش درست مى‏گویند، راستى ماجراى حدیبیه فتحى عظیم و از عظیم‏ترین فتوح بود. به خدا سوگند اى پیامبر خدا ما در آنچه شما فکر کردید فکر نمى‏کردیم، و تو از ما به خدا و به امور داناترى. در اینجا بود که سوره فتح نازل شد.

۹۳/۱۲/۲۵

هدایت به بالا