احسن الحدیث

احسن الحدیث

«الله نزّل "أحسن الحدیث " کتاباً متشبها....»(زمر/23)

خدا زیباترین سخن را [به صورت] کتابى متشابه متضمن وعد و وعید نازل کرده است آنان که از پروردگارشان مى‏هراسند پوست بدنشان از آن به لرزه مى‏افتد سپس پوستشان و دلشان به یاد خدا نرم مى‏گردد این است هدایت‏خدا هر که را بخواهد به آن راه نماید و هر که را خدا گمراه کند او را راهبرى نیست (زمر/23)

 حــديـث عـشـق

هر اندازه که دلتان مى‌خواهد بیاموزید اما (بدانید که) تا به علم عمل نکنید خداوند هرگز از آن (علم) به شما سودى نمى‌رساند، زیرا علما به عمل کردن اهتمام مى‌ورزند و نادانان به روایت کردن.

"امام صادق"

"آرشیو حدیث عشق"

 

تــدبــر در قــرآن

آیه قرآن

تلنگـریــ از جنس قرآنـــ

احسن الحدیث

«هُوَ الَّذِي أَنزَلَ السَّكِينَةَ فِي قُلُوبِ الْمُؤْمِنِينَ»

«اوست که آرامش را در دل های مؤمنان نازل کرد»

فتح/4

"آرشیو تلنگرها"

 حضرت بارانـــ

اوقــات شــرعــي 

اوقات شرعی

۱۱ مطلب در مرداد ۱۳۹۴ ثبت شده است


فارغ از خطا و گناه ِ فاحش زلیخا در آن ماجرا ، قرآن آن عشق عجیب را از زبان ِ زنان مصری با « قد شغفها حبّا" » روایت می کند.

«شغاف » بر وزن حجاب و نزدیک به همان معنی ست ؛ یکی از لایه ها و پرده های قلب،بعضی گفته اند یعنی جلد و لایه ی بیرونی قلب بعضی گفته اند یعنی سویدا و باطن قلب فرقی نمی کند ؛ در هر حال یعنی این عشق از لایه های بیرونی قلب ِزلیخا گذشت و به عمقش رسید.در یکی از موسوعه های قرآنی در مقابل ِعبارت ِ « قد شغفها حبّا" » آمده : « حرق حبّه شغاف قلبها حتّی وصل الی الفؤاد » ؛یعنی این عشق ، پرده ی قلب زلیخا را شکافت و به فؤاد رسید ؛ به درونی ترین لایه های قلبش ، به اعماق ِ جانش

یعنی عشق ِ یوسف تا عمق جان ِ زلیخا رسوخ کرد... 1

 

بلد نیستم وقتی به در بسته می خورم ، یادم بیاید این قفل حتما" کلید دارد و کلیدش حتما" دست ِ « یکی » هست. یاد گرفته ام تا پشت ِ یک در گیر می کنم ، هزار تا کلید بی ربط را امتحان کنم و در باز نشود و خسته بشوم و درمانده بنشینم پشت ِ در و قفل را نگاه کنم...یکی هست که همه ی کلید ها دست ِ اوست.

کلیدهای عالم ِ غیب ؛ عالمی که فقط با دودوتا چهارتای ما نمی شود درهاش را باز کرد. کلیدهایی که جایشان را به جز او کسی نمی داند ؛ « و عنده المفاتح الغیب لایعلمها الاّ هو ...» 2

گاهی در آن میانه ، بعد از آن که همه ی کلید ها را امتحان کردی و در باز نشد ، وقتی که خسته شدی از درهای بسته ، از گره های کور ، از قفل های باز نشدنی ، وسط ِ مغرب و عشا ، دو دستت را به آسمان بلند کن و بگو تا درهاش را برایت باز کند. بگو تا راه هاش را نشانت بدهد.

بخوان « او » را به اسمش که « فاتح » است ، و « مفاتیح » و « مقالید ِ » عالم در دست ِ اوست ؛

« اللهم انی اسئلک بمفاتح الغیب الّتی لا یعلمها الاّ انت... » 3

بسم الله الرحمن الرحیم

« له مقالید السماوات و الارض یبسط الرزق لمن یشاء ُ و یقدر ُ انه بکل شیء علیم» 4

 

 

1 . سوره ی یوسف آیه ی 30

2. سوره ی انعام آیه 59

3. ذکر قنوت نماز ِ غفیله

4. سوره ی شوری ، آیه 12

منتخب از کتاب ِ برای خاطر آیه ها / نوشته ی مریم روست

۳ نظر ۲۷ مرداد ۹۴ ، ۱۳:۵۸
احسن الحدیث


وَزَیَّنَ لَهُمُ الشَّیْطَانُ أَعْمَالَهُمْ فَصَدَّهُمْ عَنِ السَّبِیلِ فَهُمْ لَا یَهْتَدُونَ (نمل/24)

و شیطان، اعمال [زشتشان] را برای آنان آراسته و در نتیجه آنان را از راه [حق] بازداشته است به این سبب هدایت نمی یابند.

این را فهمیده ام که شیطان پرستی صرفا انکار خداوند و داشتن نماد خاص نیست.شیطان پرستی گاهی خرید اجناس به قیمت آ ریال ؛ احتکار و در نهایت فروش آنها به قیمت ایکس تومان است.می خواهد اسمت حاجی باشد ؛ تاجر باشد ، بازرگان یا بازاری ... فرقی نمیکند ؛گوش به حرفش که میدهی  او را بنده ای ؛در مرحله اول نماد و انکار نیاز نیست .


۴ نظر ۲۰ مرداد ۹۴ ، ۱۹:۲۹
احسن الحدیث


آب ،گوارا است و صدای آب هم آرام بخش است، اما آبی که زلال باشد، وگرنه آب گل آلود نه گوارایی دارد و نه آرامش می بخشد. 

من و تو مثل آبیم؛اگر صاف و صادق باشیم، دیگران در کنار ما به آرامش خیال می رسند و در کنار ما راحت و آسوده اندو گرنه مایه ی رنج آن ها خواهیم بود.  و چیزی که آدم را زلال و تصفیه می کند تقواست.

تقوا یعنی ،نامردی نکن! بی انصاف نباش! حرف کسی را پیش کسی نبر!

قرآن از ما همین را می خواهد:با تقوا باشید

« اتَقُواللّهَ » 

 

متن از کتاب «مثل شاخه های گیلاس »

آقای رنجبر

۳ نظر ۱۳ مرداد ۹۴ ، ۰۱:۳۲
احسن الحدیثوَمِنْ آیَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُم مِّنْ أَنفُسِکُمْ أَزْوَاجًا لِّتَسْکُنُوا إِلَیْهَا وَجَعَلَ بَیْنَکُم مَّوَدَّةً وَرَ‌حْمَةً ۚ إِنَّ فِی ذَٰلِکَ لَآیَاتٍ لِّقَوْمٍ یَتَفَکَّرُ‌ونَ (روم/٢١)
و از نشانه‌های او اینکه همسرانی از جنس خودتان برای شما آفرید تا در کنار آنان آرامش یابید، و در میانتان مودّت و رحمت قرار داد؛ در این نشانه‌هایی است برای گروهی که تفکّر می‌کنند!

در نگاه خالق حکیم، زن و مرد در گوهر انسانی و روح آسمانی همتا و همسان‌اند، و سهم هر یک از حقیقت آدمیّت به یک اندازه است، ولی حکمت الهی این گوهر ملکوتی را در دو صدف زمینی با پیکره‌های متفاوت و ساختی ممتاز و البته نیازمند به یکدیگر جای داده است. « ازدواج» یعنی به هم رسیدن دو ستون برای برافراشتن بنای خانواده و به هم پیوستن این دو برای فراهم آمدن یکی از پُرشکوه‌ترین نشانه‌های جمال معمار هستی.

۵ نظر ۱۰ مرداد ۹۴ ، ۱۷:۵۸
احسن الحدیثموافقین ۱ مخالفین ۰ ۱۰ مرداد ۹۴ ، ۱۷:۵۵
احسن الحدیث


اجْتَنِبُوا کَثیراً مِنَ الظَّنِّ إِنَّ بَعْضَ الظَّنِّ إِثْمٌ وَ لا تَجَسَّسُوا وَ لا یَغْتَبْ بَعْضُکُمْ بَعْضاً أَ یُحِبُّ أَحَدُکُمْ أَنْ یَأْکُلَ لَحْمَ أَخیهِ مَیْتاً (حجرات/12)

از بسیاری از گمانها بپرهیزید که پاره ای از گمانها گناه است ، و جاسوسی مکنید ، و بعضی از شما غیبت بعضی نکند آیا کسی از شما دوست دارد که گوشت برادر مرده اش را بخورد؟

*همانگونه که یک تکه گوشت طی زمان زیادی ایجاد می شود ودر چند دقیقه خورده می شود آبروی انسان نیز طی سالها ایجاد شده وطی چند دقیقه ریخته میشود.


مرتبط با"مومن باش"

۳ نظر ۰۶ مرداد ۹۴ ، ۲۰:۰۰
احسن الحدیث


ای انسان! به تو نمی‌گویند از دیگران سرعت مگیر و در خانه بخواب، نیروهایت را به‌کار مزن. دین می‌گوید مسابقه بده هر چه زیادتر. اما به‌سوی چه؟ به‌سوی چیزی که شایسته‌ی توست. نه به‌سوی زندگی دنیا. ای انسان بزرگ! سرعت بگیر! مسابقه بده! اما به‌سوی چه؟ به‌سوی مغفرت الهی و بهشت برین الهی.

۲ نظر ۰۴ مرداد ۹۴ ، ۱۱:۵۴
احسن الحدیث


قرآن یک قطعه نورانی از جایگاهی بالاتر از بهشت است و از نزد خود خداوند متعال به 

دست ما رسیده است.ما مانند نیاز یک نوزاد به شیر مادر،هر ساعت

به بهره بردن از نور قرآن نیازمندیم


برای دریافت در اندازه واقعی برروی تصویر کلیک کنید 


۰۲ مرداد ۹۴ ، ۱۹:۳۴
احسن الحدیث

 

وَ لا تَقْتُلُوا أَوْلادَکُمْ خَشْیَةَ إِمْلاقٍ نَحْنُ نَرْزُقُهُمْ وَ إِیَّاکُمْ ...

فرزندانتان را از ترس فقر، نکشید! ما آنها و شما را روزى میدهیم ...

 

 

 

حتما ببینید"کلیپ فرزندآوری"

 


دریافت

 

بکربن صالح گوید: به حضرت کاظم (ع) نوشتم: من پنج سال است که از بچه ‏دار شدن خوددارى کرده ‏ام که همسرم فرزند نمیخواهد و میگوید بواسطه فقر؛ تربیت فرزند مشکل است؟

 امام جواب نوشت: بچه ‏دار شو که خداوند روزیش دهد (اطْلُبِ الْوَلَدَ فَإِنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ یَرْزُقُهُمْ) [کافی جلد 6 صفحه 3]

 

 

 

 

 

۰ نظر ۰۲ مرداد ۹۴ ، ۱۹:۳۲
احسن الحدیث

حضرتــ بـارانــ بروز است

دیدن فرمایید

۰۲ مرداد ۹۴ ، ۱۹:۳۱
احسن الحدیث

هدایت به بالا